Pensjonat u Mietka

Wygodne wakacje na mazurach

Atrakcje i miejscowość


Narty to niezwykle urokliwa, turystyczna miejscowość położona w atrakcyjnym rejonie Mazur Południowych bezpośrednio nad jednym z największych i najczystszych jezior w okolicy. Jezioro Świętajno (niekiedy nazywane jeziorem Narty, tak jak miejscowość) w 2002r. zostało zakwalifikowane do I klasy czystości wód. Woda w ciągu całego roku niezmiennie zachowuje bardzo dużą przejrzystość.

Jezioro charakteryzuje się żwirowo - piaszczystym, twardym i łagodnie opadającym dnem - bez mulistego osadu, co zazwyczaj odstrasza ewentualnych plażowiczów. Linia brzegowa, mimo iż zróżnicowana - w większości stanowi łatwy dostęp do wody. Z uwagi na wyżej wymienione atuty jezioro posiada idealne warunki do plażowania i kąpieli wodnych, windsurfingu, nurkowania oraz wędkowania. W Nartach znajdą Państwo bogatą ofertę sprzętu turystycznego i wodnego (sprzęt wypożyczają zazwyczaj osoby prywatne).


Dla amatorów wędkowania istotną informacją są gatunki ryb, które można złowić - głównie przeważają szczupaki, okonie, leszcze, liny i płocie. W jeziorze występują także takie gatunki jak sieja, sielawa a także ekskluzywny dzisiaj i rzadki węgorz.

Oprócz atrakcji wodnych w okolicy znajdują się piękne, w przeważającej mierze iglaste i mieszane lasy. W letnich miesiącach w okolicznych lasach pojawiają się różne gatunki grzybów np. kurki, podgrzybki, borowiki, maślaki czy koźlaki. Dla tych, którzy nie przepadają za wakacyjnym rozgardiaszem zapraszamy we wrześniu, gdzie otaczać was będzie cisza i wszędobylski spokój Nie ma nic przyjemniejszego we wrześniowe poranki i popołudnia jak spacer wśród drzew i grzybobranie, dzięki czemu można nie tylko pokonać stres ale także wzmocnić się świeżym powietrzem.

W okolicznych lasach na miłośników dzikiej natury czekają niewielkie leśne jeziorka jak Krzywek, Linek czy Okonek. Tutaj także można połowić ryby a także pospacerować wśród przepięknych leśnych krajobrazów.

Historia Nart


Narty zostały założone przez księcia Albrechta Fryderyka 4 kwietnia 1571 r. Mieszkańcy wsi otrzymali łącznie 36 łanów. Sołtys - zasadźca Nart, Stanisław Witowski otrzymał 4 wolne od czynszu łany jako uposażenie urzędu sołtysa. Spis urzędowy z 1625 r. wymienia w Nartach 15 gospodarzy. Wieś doznała uszczerbku podczas najazdu polsko-tatarskiego w 1656 r. Na jego skutek jeszcze w 1680 r. 20 łanów leżało odłogiem. Zostały one zagospodarowane przez asekurantów dopiero w połowie XVIII wieku. Do końca tego wieku w Nartach osadzono łącznie 7 asekurantów. W 1774 r. we wsi mieszkało 11 chłopów szwarkowych (zobowiązanych do odrabiania szwarku). W 1782 r. Narty posiadały 19 chałup. Liczba mieszkańców w 1817 r. wynosiła 125.