Pensjonat u Mietka

Wygodne wakacje na mazurach

Okolice


Miejscowość Narty położona jest w gminie Jedwabno w południowej części województwa warmińsko-mazurskiego. Na terenie Gminy Jedwabno występują 43 jeziora i rzeki. Najbardziej popularnym i latem obleganym przez wczasowiczów jest jezioro Świętajno. Inne popularne jeziora to jezioro Brajnickie, Dłużek, Małszewskie czy Jedwabskie (wszystkie nazwy tych jezior wzięły swoje pochodzenie od miejscowości przy nich usytuowanych). Wodną atrakcją aktywnego spędzania czasu w naszych stronach są również spływy kajakowe rzeką Omulew.

Teren gminy położony jest na Pojezierzu Mazurskim i w Mazurskim Parku Krajobrazowym. Warto zobaczyć tu następujące rezerwaty przyrody:

- Małga z dorzeczem rzeki Omulew gdzie noclegują, gniazdują i tokują rzadkie gatunki ptaków;
- Galiwica - tamtejsze rozległe torfowiska są miejscem występowania wielu rzadkich i ginących roślin;
- Dęby Napiwodzkie - to kompleks dębów liczący 40 sztuk, drzewa te są uznawane za pomniki przyrody;


Innym aktywnym sposobem spędzenia czasu wśród wszechobecnej na tych terenach przyrody jest podążanie Ścieżkę Rowerową, która łączy się ze Ścieżką Dydaktyczną. Ścieżka ta ma 4 km. długości i biegnie wzdłuż trasy Jedwabno - Dłużek. Ścieżka Dydaktyczna, również w lasach w okolicy miejscowości Dłużek, ma na celu informować korzystających z niej gości o problemach związanych z lasem oraz ochronie przyrody. Trasa wyposażona jest w 14 tablic tematycznych, ekspozycję przekroi pni drzew, żerów szkodliwych owadów, urządzenia łowieckie, ekspozycję pułapek do zwalczania szkodników owadzich lasów. Ścieżka jest doskonałym miejscem do nauki o życiu lasu i stanowi miłe urozmaicenie tak wycieczek pieszych, jak i rowerowych.

W pochmurne dni wolne od leżakowania na plaży polecamy Państwu zwiedzić dalsze miasta i miejscowości. Szczytno warto zwiedzić ze względu na historyczną historię miasta. Stał tutaj zamek krzyżacki, którego ruiny zburzono po I wojnie światowej a w 1933r. wzniesiono nowy gmach, będący dzisiejszym Ratuszem. Ponadto znajdą tu Państwo Muzeum Mazurskie z bogatymi zbiorami etnograficznymi. Inne historyczne budowle warte zobaczenia to barokowy kościół ewangelicki (zbudowany w 1718 r. na fundamentach starszego z XV w.) oraz neogotycki kościół parafialny pochodzący z 1900r.

Miejscowości Święta Lipka nie trzeba nikomu specjalnie reklamować. Znajduje się tam zespół klasztorny Jezuitów uznanych za jeden z najcenniejszych zabytków architektonicznych polskiego baroku a także Bazylika Matki Bożej z XIV w. ze wspaniałymi organami uznawanymi za zabytek klasy światowej. Jeśli ktoś ma ochotę na sporą dawkę historii II wojny światowej gorąco polecamy zwiedzić miejscowość Gierłoż i "Wilczy Szaniec" czyli główną kwaterę dowodzenia Hitlera w latach 1941 - 1944. Po kwaterze oprowadzają gości profesjonalni przewodnicy władający kilkoma językami.

Godnym polecenia miejscem jest także Park Rozrywki Aktywnej BARTBO w Butrynach. BARTBO oferuje szeroki wachlarz atrakcji wodnych, park linowy, paintball, speedball. Na chętnych czekają także quady oraz przejażdżki segway'em. Mogą tutaj Państwo spróbować także swoich sił w łucznictwie pod czujnym okiem profesjonalistów. Po więcej informacji zapraszamy na stronę www.bartbo-parkrozrywki.pl.


Jesteśmy pewni, że każdy znajdzie tu coś dla siebie. Gorąco zapraszamy! Zródła: jedwabno.com, bartbo-parkrozrywki.pl